Japonský ostrov Okinawa je kolébkou všeho karate. Ačkoliv karate prošlo značnou popularizací a vývojem a má dnes i svou sportovní formu, v naší organizaci Okinawa Gódžú-rjú Budžucukan se věnujeme původnímu, nijak nezměněnému okinawskému karate, skutečnému bojovému umění, jaké jej budoucím generacím zanechal jeho zakladatel, sensei Mijagi Čódžun.
- Jsme pobočkou stejnojmenné japonské organizace a kvalita výuky, stejně jako technická způsobilost je zastřešena senseiem Kató Tomoyuki (10.dan).
- Jan Čech (6. dan), instruktor zastupující Okinawa Gódžú-rjú Budžucukan v České Republice obrdžel certifikované svolení k zahájení činnosti v roce 2009, na základě osmiletého studia okinawského karate v Japonsku.
- Klademe důraz na zachování původního okinawského karate. Dbáme na správné předání technik a jejich účinnou praktickou aplikaci.
Historie:
Higaonna Kanrjó (*1853 †1915)
V roce 1868 se mladý okinawan Higaonna Kanrjó vydává do čínského Fujianu, aby zde studoval jihočínské šaolin kempó u mistra Rjú Rjú Kó. Po dlouhých 14 letech studia u svého učitele se Higaonna vrací na Okinawu a otvírá si vlastní školu bojového umění založeného na svých znalostech z Číny a původním okinawském způsobu neozbrojeného boje zvaném Ti (japonsky Te – ruce). Rychle si získává dobré jméno a později je považován za hlavního představitele směru karate (Tóde) v tu dobu známéhojako Naha-te (neboli směr Te z města Naha).
Mijagi Čódžun (*1888 †1953)
Mijagi sensei se začal věnovat Naha-te od svých 14 let (1902) pod vedením mistra Higaonny Kanrjó. Po smrti svého učitele v roce 1915 se Mijagi vydává do Číny, kde studuje styly Pakua a jihočínský Šaolin. Na základě svých zkušeností získaných tvrdým tréninkem u senseie Higaonny a poznatcích z Číny pak vytvaří ucelený systém bojového umění, pro který později (1930) volí název Gódžú-rjú, neboli tvrdý – měkký styl. Mijagi doplňuje osnovu Higaonnova Naha-te o tři nové kata. Gekisai dai iči a ni, které předcházejí cvičení obtížnějších kata a mají fyzicky připravit studenty na náročnou kata Sančin. Vrcholem Gódžú-rjú je pak kata Tenšó, která kombinuje hluboké břišní dýchaní a silové kroky Sančinu s vláčnými a jemnými pohyby rukou.
Mijagi Aniči (*1931 †2009)
V roce 1948 se tehdy sedmnáctiletý Aniči jako jeden ze čtyř přijatých nováčků poprvé seznamuje s Gódžú-rjú v dódžó Mijagi Čódžuna. Jako jediný v tréningu vytrvá a za nedlouho je za svojí píli odměněn přijetím do učitelovy domácnosti jako osobní student. Ve svém každodenním tréninku pak pokrčuje až do smrti Mijagi Čódžuna v roce 1953. Mijagi Aniči sensei až do sklonku svého života nevlastnil stálé dódžó a kromě několika let působení v Džundókanu (dódžó založené Mijazato Eiičim po smrti Mijagi Čódžuna) nikdy systematicky veřejně karate nevyučoval. Své umění předal jen dvěma žákům: Kató Tomojuki (Gódžú-rjú Budžucukan) a Higaonna Morio (IOGKF).
Kató Tomojuki (*1951)
Kató sensei se narodil v roce 1951 v Tokiu. Ke Gódžú-rjú karate se prvně dostává díky sensei Išigami Šózó a později vstupuje do dódžó senseie Higaonna Morio , v jehož organizaci (IOGKF) dlouhodobě působí. V roce 1994 Kató sensei na základě výzvy senseie Mijagi Aniči z IOGKF ochází a se stává jeho osobním studentem. V roce 1998 získává Ógi Kaiden (kompletní předání stylu) a v roce 2002 pak 10. dan (hanši). Stává se tak dalším historickým představitelem linie okinawského Gódžú-rjú karate.
Jan Čech (*1981)
Od svých 14 let se věnuje karate ve Slaném. V roce 2001 odjíždí do Japonska a tentýž rok vstupuje jako řadový žák do dódžó senseie Kató Tomojuki. V letech 2006 až 2007 je přijat jako osobní student do domu svého učitele a v roce 2009, po osmi letech pobytu v Japonsku a po dosažení stupně 3. dan, získává svolení k návratu a zastupování Kató senseie a linie Gódžú-rjú Budžucukan v České Republice. Od roku 2010 vede každodenní tréninky v pražském dódžó Okinawa karate Praha.
.
.